Gdy w naszym życiu pojawia się potomek, nasz budżet wywraca się do góry nogami. Pieluchy, ubranka, dodatkowe szczepienia — to wszystko kosztuje. Rodzic, szczególnie ten młody, musi porządnie się nagimnastykować, by odpowiednio spiąć domowy budżet. Odłożenie pieniędzy dla dziecka wydaje się abstrakcją. Wbrew pozorom nie jest to takie obciążające! Poniżej przedstawiamy naszą propozycję rozwiązania tego tematu.
Jest kilka sposobów na odkładanie pieniędzy dla naszego dziecka. Konta oszczędnościowe, lokaty, inwestycje, odkładanie gotówki do koperty, a nawet zakup metali szlachetnych to jedne z popularniejszych opcji. My skupimy się jednak na tym, na czym znamy się najlepiej — na ubezpieczeniach!
Na rynku ubezpieczeniowym jest kilka możliwości do wyboru. Przeważająca większość z nich to jednak polisy skupiające się na wypłacie odszkodowania w razie wypadku, utraty życia lub sprawności rodzica. Ubezpieczenia posagowe to coś, co łączy w sobie wyżej wymienione zabezpieczenie finansowe naszego dziecka wraz z odkładaniem wpłacanego kapitału. Czas trwania takiej polisy to zazwyczaj od 8 do 25 lat. Po jej zakończeniu pieniądze są wypłacane naszemu dziecku. Należy jednak pamiętać, że aby dziecko otrzymało pieniądze, musi mieć ukończone 18 lat!
Kwota, którą wpłacamy na ubezpieczenie posagowe, waha się od około 100 zł na miesiąc. Oczywiście może być ona wyższa, wszystko zależy od tego, ile jesteśmy w stanie na nią przeznaczyć. Często istnieje również opcja zmiany kwoty płatności, jej zaniechania na określony czas lub całkowitego zaprzestania wpłat. Warto dokładnie przeczytać OWU i dopytać naszego agenta ubezpieczeniowego jak to wygląda w przypadku danej polisy. Pamiętajmy jednak, że kwota kapitałowa w przypadku zaniechania wpłat pozostanie taka jak ilość pieniędzy, które wpłacimy do tego czasu.
Dzięki ubezpieczeniu posagowym możemy zapewnić dziecku dobry start w postaci od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych, zależnie od tego, jakie składki będziemy opłacać. Takie pieniądze mogą je wspomóc przy zakupie mieszkania, opłaceniu studiów za granicą czy wynajmu mieszkania w innym mieście na okres studiów, zakupie samochodu albo realizacji marzeń. Możemy również ustalić, czy dziecko ma otrzymać pieniądze po ukończeniu 18 lat, czy też może w wieku lat 20, gdy będzie nieco dojrzalsze, albo kiedy skończy lat 25 i zakończy edukację na studiach magisterskich.