fbpx

O tym, że ubezpieczenie OC samochodu jest obowiązkowe i co grozi, za jego brak pisaliśmy już w poprzednich artykułach, do lektury których serdecznie zachęcamy.

Często zastanawiamy się, czemu OC dla doświadczonego kierowcy jest mniejsze niż dla osoby, która świeżo zdała prawo jazdy, albo dlaczego ubezpieczenie OC w małej miejscowości jest niższe niż w dużym mieście.

Dziś przybliżymy co dokładnie ma wpływ na wysokość OC.

Jedną z rzeczy, które wpływają na wysokość ubezpieczenia OC jest marka oraz model samochodu. Inną jest pojemność jego silnika – im większa, tym droższe będzie ubezpieczenie. Kolejną rzeczą jest przebieg widniejący na liczniku. Tu podobnie jak w przypadku pojemności, im większy, tym drożej. To główne punkty jeśli chodzi o kwestię technologiczną.

Jeśli chodzi o czynnik ludzki, to data urodzenia właściciela i współwłaścicieli auta ma duże znaczenie. Dlatego też wiele młodych osób kupując samochód postanawia jako współwłaściciela wpisać rodzica. Teoretycznie młody kierowca jest mniej doświadczony, przez co może spowodować więcej szkód. Z tego względu liczona jest także data wydania prawa jazdy. Osoby, które mają dzieci prowadzą zwykle ostrożniej i jeżdżą bezpieczniej ze względu na maluchy w aucie. To sprawia, że ich OC może być trochę tańsze.

Bardzo istotne są też posiadane zniżki. To one w gruncie rzeczy pokazują, czy kierowca jest uważny i nie powoduje szkód na drodze.