fbpx

Posiadając własną firmę ciężko nie zdecydować się na pojazd firmowy, w końcu możliwość odliczenia dodatkowych kosztów od podatków to zawsze pewna ulga finansowa. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują różne ubezpieczenia pojazdów firmowych, warto jednak pamiętać o jednym – cena ubezpieczenia zależna jest od rodzaju prowadzonej działalności, ilości samochodów oraz osób z nich korzystających.

Osoba prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą traktowana jest podobnie jak osoba prywatna – liczą się wszystkie zniżki! Jednak ostateczna kwota może się różnić od tej, która płacona by była, gdyby samochód ubezpieczała osoba prywatna. Dzieje się tak ze względu na to, że samochód firmowy z założenia jest bardziej eksploatowany niż samochód prywatny, co zwiększa także ryzyko wielu zdarzeń.

Mając więcej pracowników oraz aut warto rozważyć ubezpieczenie floty pojazdów firmowych. Cena OC uśredniona jest wtedy dla wszystkich aut, jednak nie można liczyć na zniżki kierowców. AC natomiast może być bardzo zróżnicowane ze względu na auta różnej wartości. Jednak jeśli ilość aut jest spora, jest to dobre rozwiązanie, ponieważ przeliczając cenę na jedno auto, wciąż będzie ona bardzo atrakcyjna.

Kolejnym sposobem na ubezpieczenie pojazdów firmowych jest ubezpieczenie auta w leasingu. To coraz popularniejszy sposób na zakup aut dla firm, jednak warto pamiętać, że decydując się na auto w leasingu nie stajemy się właścicielem auta. Firmy leasingowe wymagają obowiązkowo droższych ubezpieczeń OC i AC, jest to warunkiem leasingu. Dzieje się tak, ponieważ auta te muszą mieć wymieniane części na oryginalne, wymagając przez to bardziej rozbudowanej opcji polisy.