fbpx

Wyjeżdżając na wakacje za granicę własnym samochodem warto zadbać o każdy aspekt, który poprawi nasze bezpieczeństwo.

Zaczynając od dobrania ubezpieczenia na wypadek nieprzewidzianych sytuacji, które zawsze powinno być dostosowany do kraju, do którego się wybieramy. Jeżeli na miejscu mamy zamiar uprawiać sporty ekstremalne albo jeżeli planujemy aktywne wakacje, zachęcamy do zapoznania się z naszymi wcześniejszymi artykułami, które znajdziecie poniżej:

Jeżeli wybieramy się na wakacje własnym samochodem, pamiętajmy o odpowiednim ubezpieczeniu OC. Odpowiednie OC w pełni ochroni nas od odpowiedzialności cywilnej i zaoszczędzi nam niepotrzebnego stresu.

W większości krajów europejskich w zupełności wystarczy nasze standardowe OC, jednak nie w każdym. Wybierając się do np. Maroko, Turcji, Tunezji lub Mołdawii konieczne jest posiadanie Zielonej Karty.

Potencjalny wypadek za granicą może przysporzyć dużego stresu, zarówno przez ograniczenia spowodowane barierą językową, jak i późniejszym docieraniem do ubezpieczyciela sprawcy, jeśli to my jesteśmy poszkodowani. Warto przemyśleć zabranie ze sobą druku oświadczenia o zdarzeniu w języku polskim i angielskim. Dokładnie należy też w przypadku wypadku spisać dane sprawcy – imię, nazwisko, adres, numer OC i jego okres ważności oraz adres zakładu ubezpieczeń. Dzięki temu łatwiej dotrzemy do zakładu ubezpieczeń, który jest odpowiedzialny za naprawę szkody i wypłatę odszkodowania.

Pamiętajmy, żeby osoba kierująca autem, którym jedziemy na wakacje była wypoczęta i robiła wystarczająco dużo postojów. Nie wpłynie to oczywiście na innych kierowców, ale na reakcję naszego kierowcy jak najbardziej. Czasem szybka reakcja może uratować życie lub zminimalizować szkody.