fbpx

Myślisz, że uda Ci się zaoszczędzić, jeśli nie opłacisz polisy OC swojego samochodu? A może zapominasz opłacać ją w terminie? Cóż, niezależnie od powodu, jeśli jeździsz nieubezpieczonym autem, mogą spotkać Cię bardzo przykre konsekwencje!

O tym czym jest OC samochodu oraz dlaczego jest obowiązkowe pisaliśmy w jednym z naszych poprzednich artykułów, który możecie znaleźć TUTAJ. Dzisiaj skupimy się na dotkliwych karach, które spotkają Cię, jeśli nie stosujesz się do przepisów.

Główną rolę w odnajdywaniu osób nie posiadających polisy OC na auto, spełniają policjanci podczas rutynowych kontroli oraz UFG – Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. UFG wyszukuje wirtualnie nieciągłości w płatnościach za OC, stąd też z łatwością wyłapują kto nie płaci należności.

Wracając jednak do kar – są to wysokie grzywny, których wysokość jest uzależniona od rodzaju pojazdu oraz minimalnej płacy. Najwyższe grzywny otrzymują właściciele pojazdów ciężarowych, niewiele mniejsze osobowych. Pozostałe pojazdy, np. motocykle mają stosunkowo niską grzywnę. Jednak nie powinno to zachęcać do jazdy bez ważnego OC! W końcu jeśli wydarzy się wypadek, to z własnej kieszeni będzie trzeba pokryć szkody… a te potrafią być ogromne, szczególnie, gdy po zdarzeniu poszkodowany wymagał leczenia.

Dlatego zachęcamy, by nie próbować oszczędzać na kupnie OC. Trzeba je mieć i koniec. Konsekwencje w postaci grzywny i pokrycia kosztów naprawy drugiego pojazdu albo leczenia poszkodowanego zrujnują finansowo sprawcę!