fbpx

Sezon grzewczy w pełni, tak jak i ryzyka z nim związane. Na wypadki szczególnie narażone jest stare budownictwo. Aby choć częściowo im zapobiegać niezbędne są regularne przeglądy specjalistów. To także warunek, aby ubezpieczyciel wypłacił odszkodowanie!

Osoby mieszkające w domach jednorodzinnych muszą uważnie pilnować terminów przeglądów przez specjalistów oraz wymagać od nich bezwzględnie odpowiednich protokołów. Jeśli nie zostanie to dopilnowane i choć jeden przegląd będzie opóźniony, oznacza to brak odszkodowania z tytułu posiadanej polisy na dom.

Nieco inaczej sprawa wygląda przy mieszkaniu w domach wielorodzinnych takich jak kamienice czy bloki. Tu obowiązek przeglądów spoczywa na zarządzie wspólnoty, jednak jako mieszkańcy budynku musimy dopilnować, aby faktycznie się one odbywały. Należy także wpuścić specjalistów do mieszkania. Wystarczy, że jeden sąsiad odmówi wejścia do mieszkania specjaliście i powstaje duży problem! Kupując własne mieszkanie wkładamy w nie dużą kwotę pieniędzy, dlatego musimy kontrolować czy zarząd wspólnoty odpowiednio dba o nieruchomość!

Pozorne poczucie bezpieczeństwa, bo uważamy, że budynek przez nas zamieszkały jest w świetnym stanie i nie wymaga przeglądu, to krótka droga do utraty świadczenia, na które przecież wpłacamy regularnie składki. Pamiętaj, że po podpisaniu umowy z ubezpieczycielem spoczywa na Tobie odpowiedzialność za wypełnienie swoich obowiązków. Jeśli nie jesteś pewien co ile należy robić różne przeglądy, to informacje o tym znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia.