fbpx

Stłuczka może przydarzyć się nawet najostrożniejszym kierowcom. Złe warunki pogodowe, nieuwaga innego kierowcy – przyczyny kolizji można by wymieniać bardzo długo. Dziś opowiemy o zaletach i wadach naprawy samochodu z OC sprawcy przy gotówkowym rozliczeniu szkody.

Decydując się na rozliczenie szkody w postaci gotówki sprawa się nieco komplikuje. Przede wszystkim po skontaktowaniu się z ubezpieczycielem odwiedzi Cię rzeczoznawca. Wcześniej powinien zadzwonić oraz umówić się na wizytę w celu obejrzenia samochodu oraz wyceny jego szkód. Pamiętaj więc, aby samochodu nie naprawiać na własną rękę przed jego odwiedzinami! Natomiast koniecznie odwiedź myjnię jeżeli to możliwe, aby usunąć kusz i brud, który może maskować uszkodzenia.

Warto, aby wizyta rzeczoznawcy odbyła się w ciągu dnia przy dobrym oświetleniu. Sprawdź i zapisz wcześniej, co dokładnie ucierpiało w stłuczce, zwróć uwagę na każdy szczegół. Jeżeli nie dysponujesz własnym garażem oraz kanałem postaraj się umówić na oględziny w okręgowej stacji pojazdów, aby rzeczoznawca miał możliwość obejrzenia pojazdu od spodu.

Czemu to takie istotne? Jesteśmy tylko ludźmi, każdy z nas może czegoś nie zauważyć. W Twoim interesie jest, aby rzeczoznawca miał jak najlepsze warunki do sprawdzenia uszkodzeń. Nie bój się powiedzieć mu o swoich spostrzeżeniach, ani też pokazywać rzeczy, które pominął. Pokaż mu dokumentacje z ewentualnych wcześniejszych napraw, aby mógł ocenić stopień zużycia uszkodzonych elementów, a także zadbaj o to, żeby zanotował, które części są oryginalne, a które są zamiennikami.

Kiedy otrzymasz wycenę sprawdź ją koniecznie, szczególnie pod kątem cen. Zwróć uwagę czy części są wycenione zgodnie z tym, co znajduje się w samochodzie. Jeśli nie zgadzasz się z wyceną rzeczoznawcy, nie musisz jej przyjmować. Wykaż ubezpieczycielowi miejsca, w których uważasz, że zaniżono ceny i dochodź do swoich praw!

W razie kłopotów poproś o pomoc swojego agenta ubezpieczeniowego. Jeżeli nie jesteś pewien jak poradzić sobie z rzeczoznawcą skontaktuj się z nami. Agencja Ubezpieczeniowa Ilony Skwarki. Ubezpieczamy od 30 lat!